The gazette a real dream...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  

 

 Festivalul florilor de cires

Go down 
+2
raven
ChocoღGirl
6 posters
AuthorMessage
ChocoღGirl
The Invisible Wall
The Invisible Wall
ChocoღGirl


Numarul mesajelor : 336
Puncte : 25619
Data de inscriere : 2009-07-20
Varsta : 28
Localizare : langa.....

Festivalul florilor de cires Empty
PostSubject: Festivalul florilor de cires   Festivalul florilor de cires I_icon_minitimeTue Jul 21, 2009 1:28 am

Sakura este denumirea japoneza pentru cires si florile sale.
Inca din Perioada Heian (794-1185), privitul infloritului ciresilor era rezervat numai clasei aristocrate insa odata cu perioada Momoyama (1568-1600) obiceiul s-a extins in randurile intregii populatii. Astazi, devenind un simbol binecunoscut al Japoniei, floarea de cires este o atractie turistica deosebita pe teritoriul intregii tari.
In Japonia exista peste 400 de varietati de ciresi iar acestia sunt diferiti de cei din alte tari, in sensul ca nu sunt plantati pentru fructe, ci numai pentru florile lor. Perioada de inflorire difera oarecum, incepand cu luna ianuarie in Okinawa si culminand cu o adevarata "explozie" de flori spre sfarsitul lui martie, inceputul lui aprilie, in special in regiunea Honshu. In Hokkaido, sakura isi atinge maximul de frumusete in luna mai, in iunie fiind sfarsitul perioadei de inflorire. Inflorirea propriu zisa dureaza insa foarte putin (doua - trei zile) si acest fapt da un plus de intensitate trairilor si emotiilor din aceasta perioada. Perioada coincide in Japonia si cu inceperea anului scolar (luna aprilie)
Hanami
Sakura este un motiv de bucurie pentru toata lumea si este de obicei sarbatorita prin tot felul de petreceri, fiind create chiar adevarate festivaluri cu participare foarte numeroasa (in japoneza, acestea poarta numele de hanami). Astfel, in aceste zile, locurile publice faimoase pentru inflorirea ciresilor (cumar fi de exemplu parcul Ueno din Tokio) sunt intesate de lume si chiar se dau adevarate batalii pentru ocuparea celor mai bune pozitii. Oamenii merg sa priveasca sakura insotiti de familie, prieteni, cunoscuti, sau chiar colegi de serviciu. Nu este ceva neobisnuit sa vezi dimineata foarte devreme un tanar imbracat in costum rezervand locuri pe gazonul din parc pentru colegii din compania unde lucreaza (in general, acest "job" este acordat dupa traditie celor mai noi angajati ai firmei, care stau efectiv in parc pe durata intregii zile, tinand "ocupate" pozitii strategice pentru colegii sai).



Festivalul florilor de cires High-key-sakura-blossom-800

Festivalul florilor de cires Sakura-03

Festivalul florilor de cires Copil_poza
Back to top Go down
http://miayvi-382.forumgratuit.ro/
raven
Distress an Coma
Distress an Coma
raven


Numarul mesajelor : 114
Puncte : 5311
Data de inscriere : 2010-02-13
Localizare : Antartica

Festivalul florilor de cires Empty
PostSubject: Re: Festivalul florilor de cires   Festivalul florilor de cires I_icon_minitimeSun Feb 14, 2010 9:20 am

Mi-ar place sa fiu acolo. Poate intr-o zi voi reusi sa ajung si eu, sper. dreaming
Back to top Go down
Zaki
Admin
Admin
Zaki


Numarul mesajelor : 302
Puncte : 20064
Data de inscriere : 2009-08-18
Localizare : reita's pants

Festivalul florilor de cires Empty
PostSubject: Re: Festivalul florilor de cires   Festivalul florilor de cires I_icon_minitimeSun Feb 14, 2010 10:10 am

carui om intreg la minte nu i-ar placea sa vada semenea minunatie very love
pacat ca asa ceva se gaseste doar in Tara Soarelui Rasare
Back to top Go down
Frozen_Rose
Distress an Coma
Distress an Coma
Frozen_Rose


Numarul mesajelor : 194
Puncte : 5368
Data de inscriere : 2010-03-14
Varsta : 30
Localizare : Somewhere in Universe

Festivalul florilor de cires Empty
PostSubject: Re: Festivalul florilor de cires   Festivalul florilor de cires I_icon_minitimeMon Mar 15, 2010 5:59 am

sakura very love
stiu o legenda despre asta. ..pot sa o pun?
Back to top Go down
GazeRock is not dead

GazeRock is not dead


Numarul mesajelor : 37
Puncte : 5041
Data de inscriere : 2010-08-28
Varsta : 29
Localizare : Targoviste

Festivalul florilor de cires Empty
PostSubject: Re: Festivalul florilor de cires   Festivalul florilor de cires I_icon_minitimeSat Aug 28, 2010 6:19 am

uhhh cel mai frumos lucru pe care l-ar putea vedea un om in viata ...
Back to top Go down
mada9593
Distress an Coma
Distress an Coma
mada9593


Numarul mesajelor : 132
Puncte : 5372
Data de inscriere : 2010-01-10
Varsta : 28
Localizare : undeva......cred ca................ in spatele tau

Festivalul florilor de cires Empty
PostSubject: Re: Festivalul florilor de cires   Festivalul florilor de cires I_icon_minitimeSun Aug 29, 2010 10:34 am

da normaaal chiar as vrea sa o aud ( citesc) XD

gazerock nu sunt sigura am vazut peisaje ..wohoooo.. in alte zone din japonia .De exemplu gradinile sau parcurile nationale si era un lac nu mai stiu cum se numea....
Back to top Go down
Sponsored content





Festivalul florilor de cires Empty
PostSubject: Re: Festivalul florilor de cires   Festivalul florilor de cires I_icon_minitime

Back to top Go down
 
Festivalul florilor de cires
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Festivalul Bon

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
The gazette a real dream... :: ..::Japonia::.. :: ~Traditii Japoneze~-
Jump to: