The gazette a real dream...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  

 

 Experimente/Testarea pe animale

Go down 
5 posters
AuthorMessage
Miko
Admin
Admin
Miko


Numarul mesajelor : 75
Puncte : 5288
Data de inscriere : 2010-01-20
Varsta : 30
Localizare : in my bed :D

Experimente/Testarea pe animale Empty
PostSubject: Experimente/Testarea pe animale   Experimente/Testarea pe animale I_icon_minitimeTue Mar 23, 2010 2:15 am

Foarte multe animale sunt folosite in cercetarile stiintifice si medicale. In aceste experimente sunt folosite, adesea, metode crude de testare. Experimentele pe animale sunt atat crude cat si inutile, iar oamenii nu au nici un drept in a supune niste animale nevinovate la o asemenea tortura. Chiar unii oameni de stiinta sunt de parere ca medicamentele nu ar trebui sa fie testate pe animle, in primul rand pentru ca organismul acestora este diferit de al oamenilor si reactioneaza diferit la substantele chimice. Rezultatele obtinute in urma unor teste pe animale nu sunt de incredere.



Exista numeroase cazuri care evidentiaza absurditatea asumarii ideii ca oamenii si animalele sunt atat de similari incat experimentele pe acestea din urma sa aiba rezultate folositoare. De exemplu: morfina are capacitatea de a calma oamenii, dar nu si pisicile; cortizonii cauzeaza anomalii ale puilor de soareci, dar nu si la oameni; penicilina poate sa omoare porcusorii de guineea si hamsterii, iar aspirina este otravitoare pentru pisici. Daca cercetatorii s-ar fi bazat pe experimentele pe animale, astazi nu ne-am fi putut trata cu penicilina sau digitalis (un medicament folosit de pacientii bolnavi de inima, dar care a fost interzis foarte mult timp pentru ca s-a descoperit ca provoaca cresterea presiunii sangvine a cainilor).






Nu am fi folosit nici cloroformul (un anestezic comun, care nu a fost folosit initial pentru ca, in urma experimentelor, s-a dovedit ca este toxic pentru caini) si nici aspirina (care provoaca deformatii in stadiul de fat la soareci si este toxica pentru anumite animale). Unii steroizi, adrenalina, insulina si unele antibiotice sunt, de asemenea, toxice pentru multe animale, dar sunt benefice pentru oameni.


Un al contra-exemplu al experimentelor pe animale este cel ai sobolanilor folositi pentru cercetarile in domeniul cancerului. Pe 25 februarie 1993, a fost demonstrat faptul ca folosirea sobolanilor in cercetarea cancerului este irelevanta. S-a descoperit ca sistemele de reparare a genelor la sobolani ii face neobisnuit de susceptibili la cancer. Odata se credea ca raspunsul lor era asemanator cu al nostru, acum se pare ca sunt diferente semnificative in "felul in care oamenii si rozatoarele isi repara genele afectate de chimicale, radiatii sau alti agenti care altereaza ADN-ul".





Nu doar ca rezultatele obtinute din experimentele pe animale sunt irelevante, dar aceste teste supun animalele unor suferinte inutile. Lista celor mai comune teste pe animale include testul de sensibilitate a ochilor, LD50 si testele de toxicitate pentru piele. Aceste teste sunt folosite in industria cosmetica generala si in industria produselor casnice.






Testul de sensibilitate a ochilor


Acest test este folosit pentru a testa sampoanele, ierbicidele, pesticidele, detergentii casnici si gazele lacrimogene. Substantele sunt aplicate pe ochii iepurilor constienti in scopul de a testa gradul de iritare al acesteia. Pe langa cruzimea acestui test, ochii unui iepure nu sunt cel mai bun model, deoarece exista diferente semnificative intre ochii iepurilor si cei ai oamenilor.



Iepurii, cainii, pisicile, soarecii si porcusorii de guineea sunt folositi pentru testul LD50, care consta in testarea rujului de buze, a produselor de ingrijire a pielii (creme si produse de curatare), a sampoanelor si a lacului de unghii. Testul LD50 (Lethal Dose 50%) este administrat prin introducerea ingredientilor investigati in animal, administrat oral sau intravenos.





Testul de piele pentru stabiliare toxicitatii


Pentru acest test sunt folositi sobolani. Blana acestora este rasa, iar substanta care trebuie testata este aplicata in strat gros pe pielea expusa. Adesea, pielea sobolanului este exfoliata, pentru a creste capacitatea de absorbtie.



deci ce parere aveti despre acest lucru si il sustineti sau sunteti contra?

eu sunt total contra.nu ma impac cu ideea ca unele animale sunt folosite doar ca sa ma dau eu cu fard sau alte comsetice.aceste lucruri sunt o adevarata cruzime.deci contra testarii pe animale pana l;a capat.
Back to top Go down
Frozen_Rose
Distress an Coma
Distress an Coma
Frozen_Rose


Numarul mesajelor : 194
Puncte : 5358
Data de inscriere : 2010-03-14
Varsta : 30
Localizare : Somewhere in Universe

Experimente/Testarea pe animale Empty
PostSubject: Re: Experimente/Testarea pe animale   Experimente/Testarea pe animale I_icon_minitimeTue Mar 23, 2010 9:19 am

categoric CONTRA!
am vrut sa imi iau M&Ms dar nu mi-am mai luat pentru ca am afalt ca sunt testate pe animale
Chritopher Lee a facut de asemenea experimente pe animale conform unui site.
E totat nedrept ce li se intamapla bietelor animalute!Fie ca sunt sobolani, pisici,caini sau maimute, e o crima ce ar trebui aspru pedepsita!
Back to top Go down
Miko
Admin
Admin
Miko


Numarul mesajelor : 75
Puncte : 5288
Data de inscriere : 2010-01-20
Varsta : 30
Localizare : in my bed :D

Experimente/Testarea pe animale Empty
PostSubject: Re: Experimente/Testarea pe animale   Experimente/Testarea pe animale I_icon_minitimeWed Mar 24, 2010 4:41 am

da dar se pare ca nu prea ai pasa nimanui pissed
Back to top Go down
Frozen_Rose
Distress an Coma
Distress an Coma
Frozen_Rose


Numarul mesajelor : 194
Puncte : 5358
Data de inscriere : 2010-03-14
Varsta : 30
Localizare : Somewhere in Universe

Experimente/Testarea pe animale Empty
PostSubject: Re: Experimente/Testarea pe animale   Experimente/Testarea pe animale I_icon_minitimeWed Mar 24, 2010 6:26 am

din pacate ai dreptate wannadie
Back to top Go down
Yume
Distress an Coma
Distress an Coma
Yume


Numarul mesajelor : 137
Puncte : 5374
Data de inscriere : 2009-12-28
Varsta : 102

Experimente/Testarea pe animale Empty
PostSubject: Re: Experimente/Testarea pe animale   Experimente/Testarea pe animale I_icon_minitimeWed Mar 24, 2010 8:59 am

Sunt CONTRA,eu una iubesc foarte mult animalele nu mi se pare corect sa faca experimente pe ele doar fiindca ne sunt inferioare.:|
Noi ar trebuii sa le protejam nu sa le ranim.
Back to top Go down
_SS19_
Moderator
Moderator
_SS19_


Numarul mesajelor : 691
Puncte : 204930
Data de inscriere : 2009-08-15
Localizare : my bed

Experimente/Testarea pe animale Empty
PostSubject: Re: Experimente/Testarea pe animale   Experimente/Testarea pe animale I_icon_minitimeWed Mar 24, 2010 1:12 pm

ahahaaa..cata lume nu gandeste asa dar nu face nimic?
Back to top Go down
Zaki
Admin
Admin
Zaki


Numarul mesajelor : 302
Puncte : 20054
Data de inscriere : 2009-08-18
Localizare : reita's pants

Experimente/Testarea pe animale Empty
PostSubject: Re: Experimente/Testarea pe animale   Experimente/Testarea pe animale I_icon_minitimeWed Mar 24, 2010 3:05 pm

well, categoric sunt CONTRA, insa...sa fim seriosi, iubiti animalele [din cate spuneti] dar animale sunt si vacile, porcii si pasarile pe care oamenii le omoara pentru hrana nu doar animalutele astea dragalase de companie....
[ptr mai multe detalii vizitati PETA]
SS19 ai dreptate, sunt multi care gandesc astfel insa nu prea poti face ceva....degeaba semnam petitii tampite pe care nu le va lua nimeni in considerare..
Back to top Go down
Frozen_Rose
Distress an Coma
Distress an Coma
Frozen_Rose


Numarul mesajelor : 194
Puncte : 5358
Data de inscriere : 2010-03-14
Varsta : 30
Localizare : Somewhere in Universe

Experimente/Testarea pe animale Empty
PostSubject: Re: Experimente/Testarea pe animale   Experimente/Testarea pe animale I_icon_minitimeThu Mar 25, 2010 7:12 am

cand eram mai mica am vrut sa fac o petitie, de fapt am facut pentru infintarea politiei veterinare [ era pe un site asa ceva, si trimiteai petitiile semnate si se luau in consiedrare] dar imi amintesc ca nu am strans multe semnaturi.....
asa e zaki, ai dreptate.Eu una nu mananc decat peste si care de pui .Mananc pork doar la Craciun si carnea de pe pizza....am incercat sa fiu complet vegetariana cam o luna dar ma simteam cam rau.Nu mananc eu multa carne oricum, dar atunci era si anemia mai crescuta din alte motive
Back to top Go down
Miko
Admin
Admin
Miko


Numarul mesajelor : 75
Puncte : 5288
Data de inscriere : 2010-01-20
Varsta : 30
Localizare : in my bed :D

Experimente/Testarea pe animale Empty
PostSubject: Re: Experimente/Testarea pe animale   Experimente/Testarea pe animale I_icon_minitimeSun Mar 28, 2010 12:58 pm

da si eu am incercat acu cativa ani sa fiu vegetariana dar na mers.
si eu mananc doar salam si carne de pui ...totusi nu vreau sa fiu egoista sau ceva de genu dar degeaba nu mananca doi trei oameni carne si manac restu 1 milion.dar stiti vorba aia ...trebuie sa inceapa de undeva.si daca tot mai multi vor fi vegetarieni banuiesc , ca sar reduce sacrificarea animalelor...
Back to top Go down
Frozen_Rose
Distress an Coma
Distress an Coma
Frozen_Rose


Numarul mesajelor : 194
Puncte : 5358
Data de inscriere : 2010-03-14
Varsta : 30
Localizare : Somewhere in Universe

Experimente/Testarea pe animale Empty
PostSubject: Re: Experimente/Testarea pe animale   Experimente/Testarea pe animale I_icon_minitimeMon Mar 29, 2010 6:09 am

cam asa e
totusi, nici daca ar fi foarte multe animale nu ar fi bine, dar nici sa fie pisici ci caini mancati in Asia-mi-e greu sa recunosc- si animale pe cale de disparitie!
Back to top Go down
Miko
Admin
Admin
Miko


Numarul mesajelor : 75
Puncte : 5288
Data de inscriere : 2010-01-20
Varsta : 30
Localizare : in my bed :D

Experimente/Testarea pe animale Empty
PostSubject: Re: Experimente/Testarea pe animale   Experimente/Testarea pe animale I_icon_minitimeMon Mar 29, 2010 6:36 am

pai in china sunt crescatorii de caini pentru restaurante moah

dar asta e....daca sar inmultii prea mult nu ar mai fi loc pe planeta so fucking funny
dar ar fi prea crud sa zicem"A le omoram sa avem noi mai mult spatiu"sau ceva de genu cant speak
Back to top Go down
Zaki
Admin
Admin
Zaki


Numarul mesajelor : 302
Puncte : 20054
Data de inscriere : 2009-08-18
Localizare : reita's pants

Experimente/Testarea pe animale Empty
PostSubject: Re: Experimente/Testarea pe animale   Experimente/Testarea pe animale I_icon_minitimeTue Mar 30, 2010 11:20 am

acesti caini si pisici nu s-ar inmultii asa mult daca i-am steriliza si castra...
asa ca stati chill ca daca fiecare din noi ar adopta cate un animal si l-ar ingriji la ca carte am avea destul loc pe planeta si probabil a'm fi mai buni la suflet...
Back to top Go down
Miko
Admin
Admin
Miko


Numarul mesajelor : 75
Puncte : 5288
Data de inscriere : 2010-01-20
Varsta : 30
Localizare : in my bed :D

Experimente/Testarea pe animale Empty
PostSubject: Re: Experimente/Testarea pe animale   Experimente/Testarea pe animale I_icon_minitimeTue Mar 30, 2010 3:06 pm

ai dreptate... shy
dar e prea multa indiferenta..

si in plus un mic animalut de care sa ai grija te face si mai responsabil si fiecare gest cel face e adorabil asa ca oamenii ar fi mai buni daca ar avea un animal de casa really
Back to top Go down
Sponsored content





Experimente/Testarea pe animale Empty
PostSubject: Re: Experimente/Testarea pe animale   Experimente/Testarea pe animale I_icon_minitime

Back to top Go down
 
Experimente/Testarea pe animale
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
The gazette a real dream... :: ..::Arhiva::.. :: ~Arhiva Topicuri-
Jump to: